НОВОСТИ

В обласному краєзнавчому музеї експонуються 24 ікони плащаниць

30 марта 2010 09:27 | Новости

«Поклоняємось страстям Твоїм, Христе, і Святому воскресінню» – під такою назвою голова обласної ради Ігор Олійник відкрив в Івано-Франківському обласному краєзнавчому передвеликодню виставку сакрального мистецтва. Вагому частину колекції, 24 експонати, складають плащаниці кінця XVIII – XX ст. і 37 хрестів. Про це 29 березня ЗІКу повідомили у прес-службі голови облради.

Ідея створення виставки сакрального мистецтва належить завідуючому відділу реставрації музею Валерію Твердохлібу. Вперше для загального огляду представлено твори з колекції івано-франківського кафедрального собору Святого Воскресіння УГКЦ, яку зібрав настоятель храму отець-митрат Юрій Новицький. Плащаниці належать до творів богослужбового вжитку, які у храмах східнохристиянської традиції виставляються один раз на рік, протягом двох днів Великої п’ятниці та суботи.

Експоновані плащаниці мають значну мистецьку цінність, кажуть музейні працівники. До «особливо цікавих» експонатів слід віднести групу центрально-українських плащаниць другої половини XIX ст. які об’єднані іконографією та художнім вирішенням. Це багатофігурні плащаниці зі сценою оплакування Христа. Вагомим акцентом експозиції є група ручних різьблених хрестів XIX ст. (37 творів), які демонструють різні варіанти іконографії, художньо-стильового вирішення, а також техніки виконання. Загалом, експоновані твори представляють різні види українського сакрального мистецтва. Вони є різними за іконографією та формальним виконанням.

Найдавнішою є однофігурна плащаниця зі зображенням Христового тіла на локальному темному тлі, яку можна віднести до кінця XVIII ст. Цікавими за манерою виконання є також плащаниці зі сценою покладення Христа до гробу, які слід датувати орієнтовно серединою XIX ст.

Довідка ЗІКу.

За християнським писанням, у день Великої п’ятниці плащаниця символізує тіло Христа, а обряд відтворює історичну подію його похорону. Вірні, які приходять поклонитися плащаниці, символізують Йосифа Ариматейського, Никодима, жінок-мироносиць, які прийшли вшанувати тіло Господа. Найповніше ця подія описана в Євангелії від Івана, який, як вважається, також міг бути очевидцем події. Плащаниця виставляється в храмі вірних до Воскресної Утрені. Після відправи надгробного перед утренею її кладуть у святилищі на престолі, де вона залишається 40 днів, означаючи час перебування Христа на землі до Вознесіння.

Новости RSS   Просмотров(941)   Комментариев(0)   Оставить комментарий
У випадку повені безробітні отримають роботу
У випадку повені безробітні отримають роботу 29 марта 2010

Безробітні, які зареєстровані в державній службі зайнятості, можуть залучатися на добровільній основі для попередження та ліквідації наслідків можливих повеней.

Просмотров (921)
11 пожеж за вихідні
11 пожеж за вихідні 29 марта 2010

За інформацією прес-служби Головного управління МНС в області за минулі вихідні на території Івано-Франківщини виникло 11 пожеж, одна людина загинула.

Просмотров (1300)
Скасовано пропускну систему в Івано-Франківській ОДА
Скасовано пропускну систему в Івано-Франківській ОДА 29 марта 2010

Михайло Вишиванюк підписав внутрішнє розпорядження, згідно із яким у приміщенні обласної державної адміністрації прибрали контрольну-пропускну систему.

Просмотров (783)
Вернутся к разделу: Ивано-Франковские новости

Имя:

e-mail:

Подписаться на получение уведомлений о новых отзывах:

Комментарий:

Обновить код

Код подтверждения:

(Ваш отзыв появится после проверки редактора)